Aktualności

Udział rPET w butelkach PET w 2025 r.

W ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2024 poz. 927 tj.) wprowadzono szereg zmian, a część z nich weszła w życie od 1 stycznia tego roku, dlatego branża opakowań przechodzi dużą transformację.

Niezależnie od tego, że system kaucyjny startuje dopiero w IV kwartale tego roku, to butelki PET o pojemności do 3 litrów, już od początku roku muszą zawierać pewien udział tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, czyli tzw. rPET.

Zgodnie z art. 14a ww. ustawy od 1 stycznia 2025 r. wagowy udział tworzyw sztucznych z recyklingu w opakowaniu powinien wynieść 25% a od 2030 r. 30%. Obowiązek dotyczy wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje będących butelkami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów.

Należy podkreślić, że obowiązek udziału 25% rPETu w butelkach z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, dotyczy tych, których głównym składnikiem jest politereftalan etylenu (PET). Natomiast od 2030 r. obowiązek udziału 30% rPET będzie dotyczył wszystkich butelek z tworzyw sztucznych do 3 litrów.

W przepisach jasno określono w jaki sposób liczyć udział wagowy rPET. Jest to wyrażona w procentach wartość ilorazu masy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu wykorzystanych w tym roku kalendarzowym do wytworzenia butelek, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, oraz masy wprowadzonych do obrotu w tym roku kalendarzowym takich opakowań, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych. Sposób obliczania wymaganego udziału rPET odnosi się więc do całej masy tych opakowań wprowadzonych do obrotu w danym roku a nie w poszczególnych butelkach.

Przykład: jeśli na początku roku wprowadziliśmy butelki bez 25% udziału rPET, w praktyce oznaczona to, że następna partia powinna mieć taki udział rPETu, by średnia z całego roku wyniosła min. 25% .

Niestety w przypadku niespełnienia warunków, czyli nieosiągnięcia wymaganego udziału wagowego rPET konieczne jest zapłacenie opłaty produktowej. Wzór obliczenia należnej opłaty został określony w załączniku 1 pkt. 5 ww. ustawy.

gdzie:

OPpz - oznacza wysokość należnej opłaty produktowej w zł,

M - oznacza masę w kg butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów,

w których zostały wprowadzone do obrotu napoje w danym roku kalendarzowym,

Ppz - oznacza wymagany poziom udziału wagowego w %, określony w art. 14a ust. 1 pkt 2,

OZ - oznacza osiągnięty poziom udziału wagowego w %, obliczony zgodnie z art. 14a ust. 3,

SO - oznacza stawkę opłaty produktowej w zł za kg, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 35 ust. 2.

Jeżeli Ppz - OZ ma wartość ujemną, jako należną opłatę produktową wpisuje się wartość "0";

 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań (Dz. U. 2023 poz. 2683) z dnia 9 grudnia 2023 r. stawka (SO) wynosi 1,00 zł/kg.

Termin wniesienia należnej opłaty oraz złożenia sprawozdania w systemie BDO to 15 marca (za poprzedni rok kalendarzowy).

Obserwując rynek oraz dostępne butelki można zauważyć, że spora część producentów spełnia określone wymagania i może spać spokojnie. Ci, którzy jeszcze nie spełniają wymagań mają niewiele czasu na dostosowanie się np. poprzez zmianę technologii produkcji.